Карпилівка Oнлайн

До 25-річчя Народного Руху України: про «Рух» в Сарнах

Цьогоріч, у вересні, «Народний Рух України» відзначав своє двадцятип’ятиріччя. Ця політична і громадська сила була локомотивом, який спрямував український народ до незалежності і жаданої свободи. В часи свого початку, «Рух» об’єднав найпрогресивнішу молодь, яка була тоді «в тренді», йшла в ногу з часом. Детальніше про так властивий їм романтизм і той час та зміни, що настали потім, читайте в статті «20 років Незалежності. Ми освоїли прості житейські навички. На часі вчитися самоорганізації».

Ми вже звикли, що відновлена в 1991 році українська державність – факт і наша беззаперечна цінність. Найперша заслуга в цьому – людей з «Руху», які тоді не побоялися, які хотіли кращого і стояли за своє. На згадку про ті часи і тих людей, ми публікуємо уривок про «Народний Рух України» в Сарнах з краєзнавчого нарису Раїси Констянтинівни Тишкевич «Сарни» (виданий в Костополі, 2004-й рік):

«Проголошення незалежності України започаткувало нову епоху у розвитку держави. Нові перетворення, ініційовані Народним рухом України, створеним у Сарнах його осередком, розпочалися і в нашому райцентрі. Політичні події відбувалися як у калейдоскопі: передача партійного майна у власність міськради, підняття синьо-жовтого прапора над її будинком, активна участь сарненчан у всеукраїнському референдумі на підтвердження «Акту проголошення незалежності». Це все – події 1991 року.

У цей час місто Сарни стало відомим у світі завдяки створенню тут бази ліквідації ракет СС-20.

В період демократизації, гласності на зміну одній комуністичній партії на арену з’являються політичні сили, які розпочинають новий етап національно-визвольної боротьби. Сарненці активно втягуються в цей вир перетворень. Одним з його найактивніших організаторів осередку НРУ був Степан Сорока, який мав певний досвід політичної боротьби, як дисидент. Просидівши 25 років «від дзвінка до дзвінка» в сибірських таборах суворого режиму, він був знайомий з багатьма політичними діячами: Михайлом Горинем, В’ячеславом Чорноволом, Левком Лук’яненком та іншими політичними в’язнями.

Навчаючись в Києві в меліоративному технікумі починає цікавитись політичною літературою. Але під час обшуку цю літературу в нього не знайшли. Зате тавро «політичного» до нього було прикріплено назавжди. Потрібен був привід, щоб його заарештувати. Таким приводом стала участь в зустрічі Микити Хрущова в Києві. Йому інкримінували замах на Хрущова. І так цього молодого хлопця із Кричильська, який прагнув до знань, мав досить хорошу пам’ять і наполегливість, закинуто до в’язниці. Так він і став «політичним». Вийшовши із тюрми в період брежнєвської відлиги, він не озлобився, не замкнувся в собі,а досить активно включився в політичне життя. Він був людиною досить освіченою, не маючи вищої освіти. З ним було цікаво спілкуватись на різні теми: в галузі астрономії, літератури, мовознавства, релігії, геології, математики та інших наук. Перебуваючи в тюрмі, він писав наукові праці, листувався з багатьма академіками. Ось таким був Степан Сорока – столяр за спеціальністю і вчений за інтелектом.

Сорока Степан Климентійович (з  archive.khpg.org)

Сорока Степан Климентійович (фото з archive.khpg.org)

Приїхавши в Сарни, згуртував біля себе молодих хлопців, які пізніше створили Народний рух України, а потім УРП, ХДП.

Дуже радимо вам прочитати більше про Степана Климентійовича у Віртуальному музеї Дисидентського руху в Україні: Сорока Степан Климентійович.

Так починалось, а тепер в районі 43 політичні партії. Серед них Аграрна партія України – має 26 осередків, Партія Демократичний союз – 9 осередків, Соціал-демократична партія – 17 осередків, Українська народна партія – 7 осередків, Народний рух України – 3 осередки, Партія зелених України – 2 осередки, Партія регіонів» – опубліковано з дозволу авторки, Тишкевич Р.К.

Раїса Констянтинівна – директорка Сарненського історико-етнографічного музею. Зараз готується до друку її оновлена і детальніша книга про Сарненщину.

Джерело цитати: Тишкевич Р.К. Історико-краєзнавчий нарис «Сарни». — Костопіль: Роса, 2004. — 84 с. — ISBN: 966-8647-01-7

УВАГА!!!: будь ласка, якщо у вас є матеріали про НРУ в Сарнах (фото, відео, спогади тощо) – поширте їх у мережі самостійно, або надішліть нам на karpylivka.sarny@gmail.com для публікації. Адже зараз про це в мережі нічого немає.

Фото – з сайту radiosvoboda.org (Михайло Горинь (п) із В’ячеславом Чорноволом (с) і Іваном Драчем (л), на з’їзді Руху 1992 року)

Читайте також: «20 років Незалежності. Згадуємо Народний Рух, тобто простих людей, які знищили СРСР»

– Степан Сорока, Проблема моралі у політиці дуже давня. Для одних політика — це брудна справа, для інших — це діяльність, не зовсім чужа моралівсеукраїнська газета “День” №156 (1999-й. Рік видання коли помер С. Сорока).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Маленька перевірочка) Будь ласка, введіть правильне число * Ліміт часу вичерпаний. Будь ласка, перезавантажте CAPTCHA.