Карпилівка Oнлайн

Археологічні знахідки в с. Карпилівка та окрузі

«Карпилівка… розкопки – ні не чули» такою буда реакція на наше запитання про розкопки які проводилися в Карпилівці.

Спочатку, готуючи цю статтю, ми намагався знайти матеріали для неї у фахових установах. Все дарма – всюди зустрічали нерозуміння наших запитів. Яке виражало одне: які ще можуть бути розкопки в Сарненському районі, та ще й Карпилівці.

Що ж це не зупинило, а подальші пошуки показали як мало ми знаємо про наш край. Як ми недооцінюємо його історію та здібності предків. В Карпилівці були археологічні розкопки. Були ціні знахідки, принаймні для історії села. Навіть їх поверхневе вивчення дає підстави говорити про досить розвинутий рівень життя наших предків та наявність у них вміння заробити на життя.

Проблема в тому, що ці розкопки дуже схожі на пограбування. Все вказує на те, що вони відбувалися за часів Російської Імперії – в 19 ст. Хто їх проводив і де знаходяться зараз виявлені артефакти – невідомо. Але при спілкуванні з фахівцями Бібліотеки Національного інституту археології, вони повідомили, що скоріш за все, знайдені тоді знахідки забрали в Росію.

В працях істориків різних років ми знаходимо лише скупі відомості про все це. І ці відомості стосуються не тільки Карпилівки, а й Полісся. Тому ця стаття тільки об’єднає те, що відомо про давні знахідки біля Карпилівки, на Сарненщині, і поставить питання про їх грунтовне вивчення та повернення до місцевих музеїв.

За наданими в кінці статті посиланнями на джерела можна знайти подібні відомості про археологічні знахідки на Поліссі та Волині.

Далі ми опишемо те, що вдалося знайти по цій темі в мережі та в Національній історичній бібліотеці України.

Карпилівка

Кам’яні знаряддя праці
Кам'яні знаряддя праці в музеї села Карпилівка (Сарненський район)

Кам’яні знаряддя праці в музеї села Карпилівка (Сарненський район)

Знаходяться в музеї села Карпилівка. Недосліджені. Коли і за яких обставин знайдені – не відомо. До переміщення в музей, зберігалися в сільраді.

Розкопки курганів

Згадуються в першому томі “Стара Волинь і Волинське Полісся” О. Цинкаловського: “Коло села 4 кургани, в одному з них було 2 шкелети, кераміка і бронзовий перстень,там також знайдено скарб монет”, стор. 488 (детальніше).

Що це за кургани і де знаходилися – не відомо. За повідомленнями Цинкаловського та “Археологическая карта Волынской губернии” Антоновича, кургани досить поширені в Сарненському районі.

Скарб монет

Знайдений в 1870 році. Складався з 222 срібних монет 17 століття: польських, пруських і шведських.

Згадується в “Археологическая карта Волынской губернии”, В. Антовича, 1900 року видання, Москва., стор. 37. В своїй праці Антонович про цю знахідку посилається на джерело “Дела Имперской археологической коммисии” (детальніше).

Джерело: "Археологическая карта Волынской губернии"

Джерело: “Археологическая карта Волынской губернии”

Ймовірні версії походження артефакту: це міг бути скарб панського прислужника. Адже за часів Першої Речі Посполитої (17-18 ст.) на території Карпилівки урядував католицький орден Піярів, про що є згадка в «Літописі села Карпилівка». Або це можуть бути накопичення тодішнього заробітчанина. В ті часи і пізніше наші предки часто займалися сплавлянням лісу по річкам Случ, Горинь до Європи в Польщу, Німеччину. Про це ремесло згадує Огофілакт Компаневич в “Літопис села Карпилівка”, 1895 року.

При розгляді версій, потрібно брати до уваги факт, що через Карпилівку пролягала дорога з Овруча до Дубровиці (обоє були містечками, адміністративними центрами Полісся, Сарни тоді були типовим селом). Очевидно, що через Карпилівку колись також вивозили залізну руду з села Рудня-Карпилівська до портів на Случі та Дубровиці. Про факт видобування руди в Рудні свідчить її назва – це підтверджує науковець О. Цинкаловський в статті “Руда, Рудка, Рудня” (книга “Стара Волинь і Волинське Полісся”, т. 2, стор. 321)

В Дубровиці існував так званий «Дубровицький дзвін» – об’єднання «ключів», груп фільварків та маєтків. Карпилівка входила до Стрільського ключа Дубровицького дзвону. Дубровиця була одним з важливих господарських центрів католицького ордену Піярів. Вперше про ці обставини пише Григорій Яцута з села Висоцьк. Підтвердження є в Географічному словнику Королівства Польського (Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich) (детальніше).

Літопис села Карпилівка

Написаний місцевим священником в 1895 році. Один з небагатьох документів в рамках історико-краєзнавчих ініціатив церкви, що збереглися. Детально про нього в статті “Обставини написання Літопису села Карпилівка“.

Стрільськ

Скарб монет

“На березі Случа знайдено скарб срібних монет, не були визначені”. Пише В. Антович в “Археологическая карта Волынской губернии”, 1900 року видання, Москва., стор. 37. з посиланням на джерело “Матеріали Московської археологічної спільноти” (детальніше).

Стрільська ікона «Богородиці Одигітрії з пророками» храму Покрови Богородиці

Ця ікона – цінний зразок давнього Волинського і Поліського іконопису. Подарована Гольшанськими стрільській церкві в 16 столітті. Знаходиться в Рівненському музеї.

Детальніше про неї – в окремій статті.

Карасин

“На піскових надмах трапляється там кераміка і гроші римської доби (О.Цинкаловський, 1936р.)” пише в “Стара Волинь і Волинське Полісся” О. Цинкаловський, т.1, стор. 487 (детальніше).

Бережки

“На полі є два кургани” – згадується в “Археологическая карта Волынской губернии” Антоновича, стор. 37. з посиланням на джерело “Доповідь Любиковицької волості” (детальніше).

Джерела

1. Звантажити “Археологическая карта Волынской губернии” з текстом та картою з нанесеними знахідками можна за цим посиланням на сайт “Овруч. Сторінки історії”.

2. Звантажити книгу Цинкаловського О. “Стара Волинь і Волинське Полісся” т. 1 та т.2 можна за цим посиланням з електронної бібліотеки українських видань в еміграції Diasporiana. Цинкаловський змушений був емігрувати і видавав свої книги у Вінніпезі, Канада, Іститут дослідів Волині.

3. Матеріали та точні посилання на сторінки онлайн-Географічного словника Королівства Польського за цим посиланням (PDF-файл).

One thought on “Археологічні знахідки в с. Карпилівка та окрузі

  1. Pingback: Історія Сарненщини: Мар’янівка | Карпилівка Oнлайн

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Маленька перевірочка) Будь ласка, введіть правильне число * Ліміт часу вичерпаний. Будь ласка, перезавантажте CAPTCHA.