Карпилівка Oнлайн

Документ: в Києві віднайшли відомості про дубровицьку оранжерею монастиря Піарів

Науковці В. І. Мельник та Л. І. Буюн віднайшли та дослідили давній документ «Дело о передаче растений из Домбровицкой оранжереи в Ботанический сад Волынского лицея»(1833). Вже сама назва інтириргує, правда?! Виявляється в Дубровиці на початку позаминулого століття була оранжерея!

Як виявилося, оранжерея діяла при католицькому монастирі ордену Піарів. Вона, очевидно не без вигоди, справно постачала гарні та рідкісні рослини для палаців панів і панків з усієї округи. І так було до чергового повстання неспокійних, прагнучих свободи як дитина материних грудей, поляків. В тридцяті роки 19 століття відбулося Листопадове повстання поляків, які ну ніяк не могли дозволити собі бути простими підданими російської корони без власної держави.

Перед цим, в 1795 році, після придушення чергового повстання поляків, Росія, Австро-Угорщина та Прусія вкотре вкраяли по доброму шматку Речі Посполитої, тобто Польщі, як держава вона перестала існувати, а всі поляки стали підданими різних монархів.

Отже Листопадове повстання пройшло в 1830-1831 році, як пише Вікіпедія. Пройшло невдало. Цар заборонив і ті вольності, що поляки мали до цього. Цар намагався обмежити вплив католицизму і різних суспільних об’єднань на уми поляків. Попали під роздачу і дубровицькі Піари. Попали, на думку царя, за діло, адже в колегіумі при їхньому монастирі вивчився не один провідник польської незалежності.

Так от, монастир Піарів, їх колегіум і з ним оранжерея – все попадало під закриття і заборону. Що робити з панським добром з оранжереї, царська влада не знала, за звітами оранжерея не приносила прибутків казні. Тільки через кілька років її вирішили передати у Волинський ліцей. Вийшло так, що і Волинський ліцей тим часом закрився) Що було далі – читайте в статті.

Науковці ж з Національного ботсаду віднайшли документ, за яким передавалися рослини до ліцею і написали про це цілу наукову статтю в журналі “Інтродукція рослин” №3 за 2013 рік. Стаття, треба сказати, доволі цікава, не тільки про ботаніку. В ній йдеться спочатку про Піарів в Дубровиці, їх колегіум і порядки – написано дуже цікаво.

Прочитати статтю можна у форматі PDF зі сторінки електронної бібліотеки за цим посиланням (за посиланням, під назвою статті, ліворуч, є посилання на повний текст).

Зараз в Дубровиці мало хто пам’ятає про Піарів і тим більше їх оранжерею чи колись дуже відомий колегіум… Ким були ці монахи і чим займалися – питання до істориків, українською поки інформації про них дуже мало. По собі ж Піари залишили величний костел-католицьку церкву Св. Іоанна Хрестителя. Він постійно ризикує остаточно стати руїною. Люди самоорганізовуються для підтримки костелу – сторінка ВК.

На щастя, Олексій Бухало з Рівненського ТБ встиг створив відео про костел, ось воно:

Фото Дубровицького костелу в заголовку цієї статті взято з сайту міста Дубровиця, посилання на джерело.

Ярослав Щевич для Карпилівка Онлайн

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Маленька перевірочка) Будь ласка, введіть правильне число * Ліміт часу вичерпаний. Будь ласка, перезавантажте CAPTCHA.