Карпилівка Oнлайн

Історія публічно-шкільної бібліотеки села Карпилівка

Перший карпилівський будинок культури в поєднанні з бібліотекою були організовані в 1940 році. В конфіскованій хаті дяка (за адресою: вул. Радянська, 98 – навпроти церкви через провулок до старої школи) тоді створили сільську раду, молочарню і сільську бібліотеку. Керівником об’єднаного клубу і бібліотеки був житель села, Микола Ярмійович Тимошицький. А як самостійна установа бібліотека запрацювала в 1948 році. Першим бібліотекарем був житель села, солдат Радянської Армії, Федір Лавримович Мартинюк.

За спогадами його сестри, Щевич (Мартинюк) Тетяни, 1930 р.н., Федір Лавримович служив сапером в Карелії, його забрали до війська після того як Сарненщиною пройшов радянсько-німецький фронт і село зайняла радянська армія. “Він повернувся з армії без однієї  руки і з осколком міни в животі, який не могли дістати лікарі. Але навіть з однією рукою він перетягував мішки повні книжок з Сарн до Карпилівки, щоб створити тут бібліотеку”.

Літературу для створення бібліотеки привезли з бібліотеки м. Сарни. На той час фонд бібліотеки становив 550 книг. Першими читачами бібліотеки стали діти. Їх нараховувалось всього 25 чоловік.

В 1950 році в селі Карпилівка був побудований будинок культури. В його приміщенні було відведено кімнату для сільської бібліотеки. На той час, книжковий фонд бібліотеки вже становив 1000 книг, а читачів було трохи більше 100 чоловік.

На посаді бібліотекаря Федір Лавримович пропрацював до 1959 року. Далі тут тимчасово працювала жителька села Раїса Кузьмівна Микосянчик.

В 1962 році завідувачкою бібліотеки стала Таїсія Максимівна Чубар. Тоді книжковий фонд бібліотеки становив 7000 примірників книг і бібліотекою користувалося 350 читачів.

В 1965 році завідує бібліотекою с. Карпилівка Степанида Панасівна Пупко.

Завідувачкою бібліотеки в 1968 році стає жителька Любов Миколаївна Тимошицька, яка в 1969 році поступила в Дубнівське училище культури.

В 1971 р. в селі збудували новий будинок культури, в якому були дві кімнати для бібліотеки, одна із них – кімната для юних читачів. Бібліотека продовжувала з кожним роком поповнювати свій книжковий фонд літературою з бібколектора, культфондів колгоспу, сільської ради. В той час книжковий фонд бібліотеки становив 10720 книг. Книжковим фондом бібліотеки користується 850 читачів. В 1988 році бібліотека стає переможцем в соціалістичному змаганні за кращу організацію масово-політичної і культурно-освітньої роботи серед населення.

В 2002 році проходить реорганізація бібліотечної системи – об’єднання публічних і шкільних бібліотек. Так на території села з’явилась єдина публічно-шкільна бібліотека з книжковим фондом 26989 книг. Фондом бібліотеки користується 979 читачів, з них – 532 дитини, читачам видано 12741 книгу. Публічно-шкільна бібліотека має три працівники: завідувачка бібліотекою Катерина Федорівна Малиновська, бібліотекар Любов Миколаївна Ковальчук, бібліотекар бібліотечного пункту в селі Рудня-Карпилівська – Людмила Іванівна Мізюрко.

Книжковий фонд бібліотеки поповнюється літературою подарованою читачами та придбаною за рахунок платних послуг.

Історія бібліотеки триває… І вона розвивається разом з селом Карпилівка. Віриться, що скоро в ній з’явиться Інтернет, підключення до якого таке складне в нашому селі.

p.s. Надсилайте свої відомості, або фото про людей та об’єкти (старий клуб, молочарня, клуб 1950-го тощо), які тут згадуються, для доповнення цієї статті на s.karpylivka@ukr.net

Статтю перепубліковано (зі змінами) з офіційного ресурсу lib.sowa.com.ua/istBibl.doc. Спасибі всім, хто трудився над її створенням!

One thought on “Історія публічно-шкільної бібліотеки села Карпилівка

1. Pingback: Відео зі святкування 200 років з Дня народження Шевченка, село Карпилівка Сарненського райнону | Карпилівка Oнлайн