Карпилівка Oнлайн

В Києві обговорили законодавче обмеження експорту деревини

За офіційними даними, за два останні роки в Рівненському обласному управлінню лісового та мисливського господарства, об’єм реалізації продукції зріс на 42,3 % (*806,5 млн. грн за підсумками 2014-го проти 566,2 млн. грн в 2012-го року), відповідно зросли і виплати Управління до бюджетів усіх рівнів (на 72%) та Єдиного соцвнеску (на 28,5%) (*джерело).

Разом з тим, наукові дослідження показують, що абсолютна частка експорту української лісової продукції – це необроблена деревина. Просто вирубаний та сортований ліс і побічні лісоматеріали. При цьому, Україна імпортувала готову продукцію з лісоматеріалів з-за кордону (джерело).

Законодавче регулювання

З огляду на це, Асоціація деревообробних і лісозаготівельних підприємств Західної України виступила з ініціативою ввести мораторій на експорт деревини щоб наростити її переробку в Україні.

Ініціативна група нардепів (Добродомов Дмитро, ВО №115 – Львівщина, БПП; Томенко Микола, БПП; Матківський Богдан, ВО №121, – Львівщина, БПП; Мусій Олег, ВО №124 – Львівщина, БПП; Купрій Віталій, ВО №29 – Дніпропетровщина, БПП; Чепинога Віталій, БПП; Єднак Остап, “Самопоміч”; Антонищак Андрій, БПП; Дубінін Олександр, ВО №30 – Дніпропетровщина, БПП; Дирів Анатолій, ВО №86 – Івано-Франківщина, НФ; Ляшко Олег, РП Олега Ляшка) подала до ВРУ в грудні минулого року Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів” (щодо мораторію на експорт лісо- та пиломатеріалів у необробленому вигляді).

В пояснювальній записці до Проекту, автори зазначають, що неконтрольована вирубка лісів та експорт є серйозною проблемою України. Громадяни через низькі зарплати та безробіття схильні вирубувати ліс і продавати деревину зацікавленим особам. А деревина експортується з України в переважно необробленому вигляді і за зниженими цінами. І це тоді коли власна деревообробна галузь України практично не працює в зв’язку з недостачею сировини.

Головною метою проекту визначається переорієнтації експорту з деревної сировини на продукцію більш широкого ступеня обробітку, створення більшої доданої вартості на лісопродукцію, яка є національним багатством, стимулювання розвитку деревообробних та деревопереробних підприємств.

Знялися виступи проти мораторію, в медіа, це в основному – зі сторони лісгоспів, які займаються заготівлею та збутом деревини.

Критика

До обґрунтування незгоди із забороною експорту лісівники наводять і цифри. «Поставка деревини підприємствами лісогосподарської галузі за прямими договорами, в тому числі на експорт, дає змогу забезпечити стовідсоткове надходження валюти до держави, а це $150 млн щорічно та сплатити податки та збори до державного та місцевого бюджетів, внески до страхових фондів. Враховуючи те, що держава не в повному обсязі виділяє кошти на вирощування лісу та його охорону, завдяки реалізації деревини, в тому числі на експорт, підприємства можуть здійснювати лісогосподарські заходи…

На сьогодні підприємства Держлісагентства мають 800 млн грн кредиторської заборгованості, а дебіторської 200 млн грн. Якщо, заборонити експорт, що є значним джерелом надходжень, частка якого складає 40% від загальних доходів підприємств, то нікому буде саджати ліс, вирощувати і охороняти його від пожеж та лісопорушників, що катастрофічно вплине на екологічний стан країни», – сказано у листі Центрального комітету професійної спілки працівників лісового господарства України до Прем’єр-міністра та Голови Верховної Ради України (цитата з Газети “Деревообробник” №1-2 (350) від 27 січня 2015 року).

Втім, 5 лютого проект закону таки було прийнято в першому читанні більшістю нардепів. Таким чином, продовжується процес його прийняття у Верховній Раді.

Обговорення законопроекту

Для пояснення та обговорення Проекту Закону і перспектив деревообробної галузі, Асоціація провела прес-конференцію, яка відбулася 20 лютого в Києві. Комюніке та відео конференції (38 хвилин) доступне за цим посиланням на сайті інформагенства УНІАН.

Прес-конференцію вели члени рад Асоціацій: Львівської області – Микола Когут, Закарпатської області – Андрій Попович, Чернівецької області – Василь Поляк, Тернопільської області – Володимир Корчун.

Посилання на текст Пояснювальної записки до Проекту Закону (текстовий файл). В ній йдеться про причини створення Проекту, його завдання, мету та ресурси для втілення.

Картка законопроекту на порталі ВРУ, тут можна відстежити його проходження, опрацювання та результати голосування (поіменні в тому числі).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Маленька перевірочка) Будь ласка, введіть правильне число * Ліміт часу вичерпаний. Будь ласка, перезавантажте CAPTCHA.