Карпилівка Oнлайн

Як с. Стрільськ святкувало 435 річницю першої згадки

Минулого, 2013-го року сусіднє село Стрільськ святкувало річницю – 435 років з дня першої письмової згадки. 18 серпня, цілий день відбувались урочисті заходи та прийоми високих гостей. Стрільську було що показати і про що розповісти.

До святкування та поздоровлень сусідів приєднались і Троїсті музики нашого села Карпилівка.

Ось як детально про цю подію повідомляє Відділ культури і туризму Сарненської РДА: «Мальовниче село Стрільськ на карті України лише краплиночка, проте 18 серпня святкувало поважну дату – 435 років з дня першої писемної згадки. Неважко порахувати, що сталося це 1578 року. Тоді його називали Стрелецьк (Стрельсько) Дубровицької волості Пінського повіту. Кажуть, що це був маєток княгині Марії Курдської, уродженки Гольшанської. За однією з версій, село заснували стрільці — озброєні люди-мисливці, які поселилися на пагорбі Грінці серед непрохідних боліт. А ще назву Стрільська пов’язують із поняттям «стріла» (стрілка) — гострокінцевий берег, піщаний намиву річці. Адже тут протікали ріки Міленька, Перейма, Стара річка (Старина), які впадали в Случ. До всього, в Україні іншого Стрільська не існує, тобто назва – унікальна. Отож, територія сучасного села заселена ще з давніх-давен. Селяни тут, як і в інших населених пунктах краю, займалися землеробством, тваринництвом, ходили на полювання та риболовлю, а вечорами ткали полотно, шили, вишивали та співали українських пісень. У Стрільську й нині живуть працьовиті, талановиті співочі люди, які свято бережуть національні традиції, виховуючи на них дітей, передаючи їм знання про самобутні ремесла.

Ще зранку на території НВК «ЗОШ І сту­пеня — ДНЗ» проводили ігри та конкурси се­ред наймолодших жителів села. Костюмовані забави додали святу особливої атмосфери, а малечі — нових відчуттів й емоцій. Тут же незабаром розгорнули й містечко дитячої творчості. Екскурсію яким провела педагог-організатор, учитель англійської мови закла­ду Наталія Кузнець. Для діток тут організува­ли майстер-класи з перукарської справи, де і дівчатка, і дорослі залюбки вчилися запліта­ти волосся в колоски під керівництвом Ірини Набухотної. За іншим столом діти разом із бібліотекарем Ганною Сафарян виготовляли паперові тюльпани методикою орігамі. Юна помічниця Віка Круглик уже сама підказує, як правильно складати папір, щоб вийшла квітка. Не менш людно було в імпровізованій майстерні Анастасії Зозюк, де дітвора не тільки могла полюбуватися чудовими виро­бами з бісеру, а й спробувати виготовити щось власноруч із малесеньких бісеринок. І було помітно, що це їм справді подобається. Тому й емоцій не стримували, відповідаючи на запитання. А мистецтву виготовлення ляльок-мотанок Олена Абрамович, завідувач­ка міським клубом, навчала більше дорос­лих, адже, як переконалась, це справді не­легко й потребує неабиякої майстерності та терпіння.

Ну які ж гостини без щедрого частування? Стрільські господині вміють не тільки гарно вишивати, а й смачно готувати. Не встигли чоловіки рибу зловити, а вже запашна юшка готова, а ще млинці з сиром, вишнями. Тут і тісто на вареники підходить. Ну й дівчата, вже й поспорили, яка швидше їх наліпить. І конкурс організували. Взялися за справу швиденько. А перемогла молода хазяєчка Тетяна Сергійчук.

Того сонячного недільного дня до Стрільська на іменини завітало чимало гостей. Стрільчани радо їх зустрічали, частували. По обіді зібралися дружною родиною в Будинку культури, весело гомоніли, чекаючи найурочистішої миті. Сільський голова Ганна Гега щиро привітала всіх зі святом. Односельці вже вп’яте довірили їй очолити громаду, бо бачать її прагнення зробити їх життя кращим. І хоча вистачає труднощів, та вони впевнено дивляться в майбутнє. Адже відчувають і підтримку влади — районної, обласної. А коли громада та влада об’єднуються, то й результат не забариться.

— 435 літ. Скільки прожито й зроблено за ці роки! Село постійно оновлюється, розвивається.. Хоча йому понад чотири століття, та воно молодіє, — сказала Ганна Сазонтівна. — У Стрільську 719 дворів, проживають 2238 жителів, більшість із них молодь. Щорічно в експлуатацію здають 5-7 житлових будинків, закінчуємо виготовлення генерального плану забудови населеного пункту і вже є понад 70 бажаючих звести в ньому власний дім. Щорічно реєструємо до 25 шлюбів, до 40 народжень дітей. За останні роки реконструювали й ввели в дію лікарську амбулаторію на базі ФАПу с. Стрільськ, відкрили аптечний пункт, що значно покращило медичне обслуговування місцевих жителів. Встановили понтонну переправу через річку Случ, ремонтуємо вулиці.

Щирими, теплими словами вітали жителів Стрільська голови райдержадміністрації та районної ради Анатолій Остапчук і Микола Драганчук, депутат районної ради Олександр Юркевич і радник голови РДА Валентина Тушаковська. Селу, що має добру спортивну славу, подарували спортінвентар, а сільській раді — монітор. Грамотою райдержадміністрації та районної ради нагородили Ганну Гегу. А що є кращим, як добрі сусіди? Тож із подарунками, як і годиться на іменини, приїхали сільські голови Люхчі та Любикович Олександр Сосюк і Григорій Мацкевич.

Разом віншували кращих із кращих односельців, які не тільки добре працюють, а й активно допомагають громаді вирішувати актуальні питання. Серед них настоятель Свято-Покровського храму Олег Гаврильчик, Василь Галушко, тренер-викладач дитячо-юнацької спортивної школи «Колос», Олена Гомонець, завідуюча публічно-шкільною бібліотекою с. Стрільськ, Олег Зіневич, учитель фізкультури місцевої школи, капітан збірної районної команди працівників освіти з волейболу, яка в обласних змаганнях завжди займає призові місця, Валентина Кравчук, завідуюча магазином Стрільського споживчого товариства, Іван Мізюрко, директор Стрільської ЗОШ І-ІІІ ст., школа для нього — рідна домівка, тож повсякчас прагне зробити її кращою, затишною, аби учням і вчителям було в ній комфортно. Ольга Поцекайло, директор НВК «ЗОШ І ст. — ДНЗ», Любов Радчук, директор СГПП «Дружба».

Вшанували й старожилів. Ганні Пецьковій нещодавно виповнилося 94 роки. Вона виховала 6 дітей, які їй подарували 9 онуків і 15 правнуків. Жінка удостоєна звання «Мати-героїня», а ще має багато нагород за сумлінну багаторічну працю. Марія Непевна народилася в далекому 1925 році, була найстаршою в родині, де підростало 11 дітей, разом із чоловіком дали життя 5 власним, які нині зігрівають душу 7 онуками та правнуками.

Життя плине невпинно. З кожним роком усе далі в історію відходять дні воєнних лихоліть. На жаль, втрачаємо живих свідків тих буремних подій, відважних воїнів, які йшли на смерть за свою країну, рідний край. Тож низько вклонились присутні за мужність і звитягу … Івану Бунечку. Згадали й про молодих ветеранів, але вже афганської війни, Івана Сергійчука та Івана Симончука. Добрі слова та подарунки вручили ветеранам праці. Це люди, які працювали в сільському господарстві, в галузях культури, медицини, освіти. Ті, хто рано-вранці поспішав на ферму, у школу, лікувати людей, рятуючи їм життя та здоров’я. Їх робочий день не був обмежений часовими рамками. Адже не звикли залишати не зроблене на потім. Тож щирими оплесками вітали односельці Василя Дубину, Ганну Мізюрко, Марію Никончук, Ганну Никончук Олену Пригарську, Андрія Сергійчука, Святослава Супрунця, Василя Ткача, Єву Щербан.

У злагоді, мирі та любові прожили довгих 59 років життя Микола та Ганна Симончуки. Привітати їх прийшли діти й онуки. Разом благословили на довге, спільне щасливе життя наймолодшу пару Володимира та Вікторію Никончуків, які побралися 11 серпня.

40 років свято бережуть народні традиції учасники народного аматорського вокального гурту «Калина». Народна пісня допомагає в скрутні хвилини життя, дарує радість і задоволення для душі. Нинішній його керівник Віта Гега розповіла, що колектив «Калина» створили ще в 1971 році на базі Стрільського сільського будинку, культури. Репертуар колективу побудований на пісенній традиції регіону. Й донині він учасник сільських свят, концертів, творчих звітів художньої самодіяльності, неодноразово виступав на районній, обласній сценах, брав участь у програмах обмінних концертів у сусідніх селах району. Учасники гурту проводять велику роботу з опису самобутніх дійств, поповнення репертуару новими творами. Тож ще в 1991 році йому присвоїли звання народного. Віта Гега тепло розповіла про його перших учасниць, які після роботи поспішали в заклад культури на репетиції. А Віктор Торчик, заслужений працівник культури, який багато років очолював галузь культури Сарненщини, зазначив, що гурт «Калина» першим у районі отримав звання народного. Також він першим представляв Сарненщину в передачі «Сонячні кларнети» на центральному телебаченні. Його засновники радо передають естафету молодшим виконавцям. А досвіду їм не позичати. Тож нехай ще довго звучить українська пісня в їх талановитому виконанні. Подякувала керівник сільському голові за підтримку «Калини». Адже завдяки їй пошили нові сценічні костюми. А найвищою нагородою для самодіяльних артистів є щирі оплески й визнання глядачів. І того дня вони не поскупилися на них.

Своїми виступами порадували місцевих жителів і гостей Стрільська й народний аматорський вокальний ансамбль «Намисто» РБК (керівник Микола Угрин), зразковий аматорський хореографічний колектив «Струмочок» РБК (Михайло Володько), вокальне тріо РБК — Любов Сорока, Людмила Панекало, Юлія Солодка, аматори сцени Немовицького та Стрільського будинків культури, троїсті музики с. Карпилівка, солістка Марія Сергійчук.»»

Більше фото (клікніть щоб збільшити):

Джерело цитати та фото: http://cult.sarny.com.ua/arxiv/2013/0813.htm

Про цю подію у Сарненських новинах: http://sarny.in.ua/content/1910

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Маленька перевірочка) Будь ласка, введіть правильне число * Ліміт часу вичерпаний. Будь ласка, перезавантажте CAPTCHA.