Карпилівка Oнлайн

“Євромайдан в Сарнах: як це було?” – до першої річниці Революції Гідності

“Європейський вибір українців – що це? Для чого він нам? Як ми собі уявляємо Європу, ЄС і себе в усьому цьому проекті? Від чого ми хотіли піти геть, з чим порвати? Так, ось воно. Варто почати саме з цього – ми йдемо геть, ми пориваємо з минулим. Юридично ми порвали з ним 23 роки тому, коли перестали бути складником Радянського Союзу. Фактично ж ми досі борюкаємося за право на цей розрив, тобто за свій вихід. Це така наша українська довгогральна версія Let My People Go.”

– з промови Юрія Андруховича у Відні “Ціна цінностей, або Наші дисонанси

Сьогодні країна відзначає День Гідності і Свободи. Цей день – символічний, саме 21 листопада почалася Революція Гідності в 2013-му, а 22 листопада – Помаранчева у 2004-му.

Рік назад український народ вирішив відстояти свій європейський вибір. Тоді почався Євромайдан, а за рік, що минув відтоді, сталося багато і приємних, і трагічних подій, які називають Революцією Гідності. Сарни та Сарненщина теж взяли активну участь в революційних подіях. В цій публікації пропонуємо вам згадати основні події та людей, які визначили хід та результати Революції Гідності для нашого краю.

Відразу попередимо, що цей огляд буде не повним, а істинну цінність та роль окремих подій і людей можливо буде визначити тільки через роки після всебічного і глибокого осмислення. Тому, тут йтиметься скоріше про наслідки року від початку Революції Гідності, яким він відображений в медіа, а не яким він був насправді для простих сарненчан чи активістів, ні тим більше яким його бачили і моделювали місцеві еліти. Втім висновки ви зможете зробити самі на основі згаданих тут подій.

Після відмови керівництва держави від підписання Угоди про асоціацію з ЄС, яка б закріпила європейський вибір нашого народу, в Києві почалися протести активістів. 21 листопада 2013 року в Києві на заклик журналіста Української Правди зібралися тисячі людей. Вимога – підписання Угоди про асоціацію. На Сарненщині центром руху за європейський вибір став власний “Майдан”, площа Шевченка в Сарнах. Втім цей рух властивий всьому району: містечкам Степань, Клесів та селам. В кожному з них своя історія боротьби і її варто теж описати і дослідити. В цій же статті сфокусуємось в основному на подіях і постатях Сарн.

Навігація:

Заклик до дій | Початок | ПротистоянняІнтерв’ю Захарчука про сарненський майдан | Скорбота | Ні – путінській агресіїі! | Бурштинові війни | Волонтери | Релігія | Культура

Заклик

23 листопада (субота), Сарненський міський голова закликав земляків “своєю активною громадянською позицією спонукати політиків прийняти доленосні для народу України рішення” і, відтак, звернувся до них із закликом взяти участь у заходах на підтримку євроінтеграційного курсу України, які відбудуться 24 листопада у Рівному та Києві з 12 години. Пише газета “ОГО”. На Сарненській міськраді вивішено поряд з українським, прапор Європейського Союзу.

zaklyk-na-pershyi-mitynh-v-sarnah

Початок

1 грудня (неділя) в Сарнах починається свій Майдан – на центральній площі міста.

“Початок місцевого майдану. Люди їдуть на майдан в Київ” – повідомляє сарненський блогер, Іван Кіранчук.

Початок першого мітингу у Сарнах на підтримку Євроінтеграції (фото - kiriv.org.ua)

Початок першого мітингу у Сарнах на підтримку Євроінтеграції (фото – kiriv.org.ua)

5 грудня, на пленарному засіданні позачергової двадцять четвертої сесії Сарненської райради у поіменному режимі депутати проголосували за звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, в якому висловили своє обурення подіями, що відбулися в ніч з 29 на 30 листопада на майдані Незалежності в Києві (силовий розгін демонстрантів – прим.). Сарненські депутати вимагали негайних перевиборів Президента та парламенту і наполягали, аби влада не застосовувала сили проти мирних демонстрантів. Повідомляє Рівне Вечірнє.

12 грудня (четвер), прихильники Євромайдану заблокували автобус, який повинен був везти людей з Сарн на Антимайдан.

Відео: Роман Захарчук “купує” за 32 срібняка сарненських антимайданівців.

13 грудня (п’ятниця), Степанська селищна рада прийняла рішення на підтримку Євромайдану:

 

15 грудня (неділя), сарненці на Євромайдані в Києві (фото Віталій Русланов):

fotoFB-v-homych-sarnentsi-v-kyevi

31 грудня, Віталій Русланов повідомив на свої сторінці Вконтакті про створення сарненського ГО “Майдан”:

stvorennia-ho-maidan-sarny

“У Сарненському районі 30.12.13 у приміщенні громадської приймальні народного депутата Кучерука М.Г. проведено установчі збори та створено Сарненську ГО “Майдан”.

Співголовами президії, які мають право представляти Сарненську громадську організацію «Всеукраїнське об’єднання «Майдан» обрано:
1. Костецького М.А. – ВО “Батьківщина”
2. Захарчука Р.М. – ВО “Свобода”
3. Іванюка В.П. – “УДАР”
4. Ковальчука П.О. – громадський активіст.
5. Русланова В.В. – громадський активіст.
Обрано членів ради ГО.
Узгоджено Статут.
Обговорено дії на найближчий час.
Слава Україні!”

Посилення

20 січня , степанці і великовербченці блокують беркут на своїй землі:

як це було:

За ці події луцький Беркут пізніше ставав на коліна перед народом і Правим Сектором (відео є в мережі). Детально про подію21 січня,  сарненське ГО Майдан починає збір коштів на боротьбу. Заклик про пожертви про підтримку активістів Євромайдану (відео). 21 січня,  “Трьом активістам з Степаня прийшли повістки з’явитись о 10.00 24.01.14 у райвідділок Сарн. Їм інкримінують грабіж. Працівники міліції розцінюють зняту браму для барикади (яку потім повернули неушкодженою) грабежем” – erve.ua. 22 січня, степанці на Майдані у Києві, відео – Богдан Лазарчук: 24 січня, “цей день у м. Сарни розпорядженням міського голови оголошено днем жалоби… мітинг-реквієм о 19.00 на Центральній площі м. Сарни. Храми міста де є дзвони будуть бити дзвони ” –  ФБ-сторінка “Рівненщина Політична”.  “24 січня народне віче Народне віче під час мітингу реквієму у Сарнах прийняло рішення запропонувати голові РДА А.Остапчуку перейти на сторону протестуючих.” 28 січня, “в Сарненськогу районі утворили Народну раду, відкликали повноваження райдержадміністрації, а також утворили виконком ради” – 4 влада.    29 січня, Віче пам’яті героїв Крут, відбулася церковна відправа та смолоскипна хода містом з гаслом “Сарни, вставай!”. Повідомляє “Четверта влада”. sarny-viche sarny-viche2 Фото з ФБ сторінок активістів Відео – “Четверта влада” ФБ-сторінка Рівненщина політична:  “Дійсно, у м. Сарни створився справжній, дієвий Рух опору. Щодня о 19.00 відбуваються Народні Віча, постійно відправляються на Євромайдан та повертаються люди, збираються та передаються кошти, одяг, їжа. Окрім того йде співпраця та взаємодія з активістами інших районів. Одна з безперечних заслуг трикутника “влада-обранці-громада” є те, що в Сарнах максимально в мирний спосіб ліквідовано РДА, утворено Виконком, і прокуратура на сьогодні не має заперечень стосовно законності рішень. Але є і прикрі моменти, за поки-що неперевіреними даними відкрито кримінальне провадження по факту блокування руху колони ВВ у м. Сарни, с. В.Вербче, смт. Степань, на допити в обласне управляння УМВС викликатимуть більш ніж 20 очевидців подій. Але громада Сарненського району, з цієї причини стає ще більш згуртованою, та рішучою.”

Інтерв’ю активіста Захарчука

31 січня, активіст і голова сарненського ВО “Свобода” Роман Захарчук дав інтерв’ю Юрію Прозапасу, журналісту сарненського “Полісся ФМ”, де детально пояснив процеси та події Євромайдану в Сарнах: 13 лютого, “Громада Сарненщини” оголошує попереджувальний страйк:   

 

Скорбота

19 лютого, “Сьогодні небайдужі сарненці вкотре вийшли на площу свого міста. Були присутні голови міської та районної рад, представники опозиційних партій та духовенства. Громада розпочала Віче зі вшанування пам’яті загинувших протестувальників, хвилиною мовчання. Мер міста, Сергій Євтушок, повідомив присутніх про вихід з лав Партії регіонів Потаповича В.П. Також виступив начальник Сарненської міліції і заявив, що міліція з народом та що вони не будуть переслідувати активістів.

Особливо вразив виступ, голови Сарненської районної партійної організації всеукраїнського об’єднання “Свобода”, Романа Захарчука який був безпосереднім учасником подій, що розгортались вчора в Києві.

Пряма мова: – “Йде війна проти українського народу. Я особисто виніс на своїх руках хлопчину з рваною шиєю… іде “Беркут”, іде і відстрілює мирних людей, а за ними “тітушки” добивають лежачих. Кидають гранати прямо в натовп, хоча за інструкцією повинні кидати за 20 м. від людей”
Також він закликав представників Сарненської районної організації Партії регіонів виходити з лав партії” – цитата з ФБ-сторінки активіста.

Початок віче:

Молитва за загиблих:

20-ті числа лютого, хроніка з “Майдан Сарни” в Твітері:

20 лютого, Тетяна Чорновол виступила про Народному віче у Сарнах. Про це повідомив активіст Віталій Русланов на своїй ФБ-сторінці та “Сарни Майдан” у Твітері:
chornovol-sarny

Відбувся також виступ активістів з рівненського “Правого сектора”:

21 лютого:

pravyi-sector-sarny

25 лютого, “У Сарнах автомайдан патрулює разом з ДАІ. Проводиться спільне патрулювання сотні самооборони “Поліська січ” по м. Сарни. За Сарненський район відповідальний Р.Захарчук. За м. Сарни В.Русланов.” повідомляє “Рівненщина політична” у ФБ.

26 лютого, створено підрозділ самооборони “Поліська Січ”, ГО “Громада Сарненщини”:

 

Детальніше про “Поліську Січ” у статті Юрія Прозапаса «Поліська Січ» – це не «Правий сектор»!

27 лютого, на пленарному засіданні 35 чергової сесії сарненської міськради прийнято рішення про створення парку Героїв Небесної сотні. Також міськвиконкому доручено провести громадські обговорення щодо проекту пам’ятника на честь «Небесної сотні» та подати його для погодження архітектурно-містобудівної ради. Пам’ятний знак історії комсомолу, який був розташований у парку, було демонтовано на початку березня.

В липні, визначили: пам’ятник виготовлятимуть за макетом відомого рівненського музиканта, художника, аніматора, громадського діяча Юрія Журавля. Кошти на пам`ятний знак залучатимуться із бюджету та громади міста – повідомляє “ОГО”.

28 лютого Сергій Євтушок публікує своє есе “Крок до нової України. Роздуми з приводу подій останніх місяців, які змінили країну“.

Ні – путінській агресії!

2 березня, блогер Іван Кіранчук повідомляє: “о 15 годині в Сарнах відбулось народне віче. На віче виступили громадські активісти , керівники району, голови партій та священники . Основні тези віче:

1. Засудження агресії Путіна проти України.
2.Молитва за мир та на передодні Великого посту.
3. Дотримання громадського порядку та стабільності в Сарнах та районі.”

berezen-viche

Фото: Іван Кіранчук

Бурштинові війни

12 травня – чотири райони повстали на захист бурштинокопачів після спроби бандитських зайд захопити нелегальний видобуток бурштину:

Активісти представили громаду на сесії облради. Де назвали причини нелегального видобутку бурштину на Сарненщині та людей, які стоять за ним:

Пізніше Олександр Васильєв очолить об’єднання громади Клесова та Сарненщини для відстоювання своїх прав та інтересів – ГО “Полісся”.

Читайте: “Війна за поліський бурштин: хто зацікавлений у тому, щоб розкрадання мільйонів на Рівненщині тривало далі?

14 червня, зустріч з співорганізатором та головою прес-медіацентром Майдану, керівником команди Руслани Лижичко «Нічна варта», поетом і композитором, автором і виконавцем Зеником Метюхом. Він виступив з благодійним концертом га якому зібрано 7136 грн. На віче ухвалили рішення започаткувати у м. Сарни парк Героїв АТО. Пише видання “Все”.

12 серпня, представники Сарненщини взяли участь в мітингу під Верховною Радою України щодо законодавчого врегулювання незаконного видобутку бурштину.

Про це пише “Четверта влада” та “Сарненські новини

Волонтери

28 липня, з метою координації дій з надання допомоги Збройним Силам України на теренах району, у Сарнах створено штаб громадської оборони “Горинь” з числа волонтерів та небайдужих мешканців. Його очолила Ольга Аксентіївна Ратич, її інтерв’ю.
Сарненські волонтери, фото - Сергій Ткаченко

Сарненські волонтери, фото – Сергій Ткаченко

Фото з ФБ-сторінки Штабу "Горинь": доставлена допомога в зону АТО

Фото з ФБ-сторінки Штабу “Горинь”

Штаб регулярно публікує новини, фото та детальні звіти про використання допомоги на своєму сайті.

серпень, “Спілка підприємців Сарненщини визначила свої основні напрямки роботи. Серед них, насамперед, – допомога військовій частині А-0153 та воїнам, які беруть участь в антитерористичній операції, а згодом їх реабілітація” – пишуть “Сарненські новини”.

12 серпня, представники Сарненщини взяли участь в мітингу під стінами Верховної ради України. Як повідомили учасники події – представники вимагають зокрема і легалізації видобутку бурштину на Поліссі (Рівне-1).

Релігія

13 листопада, митрополит УПЦ МП Сарненський та Поліський Анатолій підписав в Рівному разом з чотирма священослужителями інших українських церков Меморандум про єдину і помісну церкву.
Ось його виступ з цього приводу:

Культура

В Сарненському музеї відкрито експозицію присвячену Революції гідності:

Сарненський музей, експозиція про "Революцію гідності"

Сарненський музей, експозиція про “Революцію гідності”

5 thoughts on ““Євромайдан в Сарнах: як це було?” – до першої річниці Революції Гідності

    1. Карпилівка Онлайн

      Спасибі! Без допомоги і роботи вас та багатьох інших людей, цієї публікації не було б) Та все-таки, справжню титанічну працю роблять ті люди, про кого вона і ті, хто не схотів бути тут згаданим… Та прості жителі Сарненського району, України, які потихеньку створюють”Європу” в себе вдома, не зважаючи ні на що.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Маленька перевірочка) Будь ласка, введіть правильне число * Ліміт часу вичерпаний. Будь ласка, перезавантажте CAPTCHA.